Tani jeni këtu: Çfarë mund të bëni në Tiranë?

Tirana, një qytet që fle “rrallë”. Ndërsa ju mund të shkoni të hani e të pini dhe të gëzoheni në shumë vende që do të përmenden në një postim tjetër në blog, ne po kthehemi pas në kohë dhe po përqendrohemi te kultura në këtë hyrje specifike.

Ka ende shumë relike të epokës komuniste për t’u parë në Tiranë, deri tani më e madhja dhe më mbresëlënëse është mozaiku masiv socialist realist që zbukuron fasadën e Muzeut Historik Kombëtar të qytetit (15 minuta më këmbë nga Arte ‘). Muzeu i luftës BUNK’ART është një tjetër pikë interesi (shumë afër muzeut rreth 15 minuta në këmbë nga Arte gjithashtu). Ky projekt nisi në nëntor 2014 me hapjen për publikun e BUNK’ART 1, një ekspozitë video muze e vendosur brenda bunkerit atomik të diktatorit Enver Hoxha, në periferi të Tiranës dhe vazhdon me hapjen e BUNK’ART 2, në 19 & nbsp; e Nëntorit 2016 në qendër të kryeqytetit. Ndërsa BUNK’ART 1 i kushtohet historisë së ushtrisë komuniste shqiptare dhe përditshmërisë së shqiptarëve gjatë regjimit. Duke u përballur në afërsi, ju merrni një frymë të pastër me “Cloud” ose “Reja” nga arkitekti i njohur Sou Fujimoto. Instalimi ndodhet në një kopsht të bukur përballë Galerisë Kombëtare të Arteve. Në instalacion kryhen shumë ngjarje në natyrë dhe nëse jeni me fat, mund të merrni pjesë në një festival xhazi ose një shfaqje të artit modern.

E njëjta gjë me “Sheshi Skenderbej” (10 minuta shëtitje të lirë nga hoteli) sheshi kryesor i Tiranës, i cili mes polemikave u përurua në 10 qershor 2017. Tani pret disa nga eventet dhe koncertet më të bukura të artit të realizuara në Tiranë. Në njërën anë të Sheshi Skënderbej ndodhet Xhamia e Et’hem Beut (ndërtuar 1789–1823). E vogël dhe elegante, është një nga ndërtesat më të vjetra të mbetura në qytet dhe u kursye nga shkatërrimi gjatë fushatës së ateizmit në fund të viteve 1960 për shkak të statusit të saj si monument kulture. Aty pranë, kulla e sahatit 35 metra e Tiranës u përfundua nga arkitektët osmanë në 1822 dhe ishte për vite me radhë ndërtesa më e lartë në kryeqytet, ku binte një zile çdo orë në orë. Mund të ngjiteni në të për pamje mbresëlënëse të Sheshi Skënderbej.

Pesë minuta në këmbë larg sheshit Skënderbej ndodhet “Pazari I RI (pazari i ri) një zonë historike e Tiranës, e vendosur në një nga lagjet më të vjetra, që shënon ekzistencën e saj që nga viti 1931. E rinovuar është orë të hapura në ditë; Gjatë ditës do të funksionojë si një tregëti e gjelbër dhe pazar, ndërsa pasdite fokusi do të jetë promovimi i kuzhinës lokale, restoranteve dhe aktiviteteve të tjera kulturore, festivaleve dhe panaireve. Një shëtitje e bukur pasdite do t’ju japë një thelb të vendit dhe ju mund të darkoni në restorantet me hapësira të hapura për të shijuar motin e mirë që ofron Tirana më shpesh sesa jo.

Shijoni këtë qytet të mahnitshëm! Kërkoni recepsionin tonë për më shumë informacion nëse ju nevojitet.